• Nowości
 • Polecamy

Wyniki konkursów

Konkurs "Sowa mądra głowa"

Konkursy "Sowi las" i "Sówka mądra główka"

Metody badań i ochrony sów (red. R. Mikusek)
"Metody badań i ochrony sów"
(red. R. Mikusek)
do nabycia w siedzibie
Fundacji Wspierania Inicjatyw Ekologicznych


Free PageRank Checker


Witrynę odwiedziło: osób

Pakiet edukacyjny "Sowy Polski"Pakiet przygotowany został jako gotowy materiał do prowadzenia zajęć lekcyjnych w różnych grupach wiekowych dzieci i młodzieży, ale także z możliwością wykorzystania do edukacji dorosłych. W pakiecie znajduje się:

 • 25 scenariuszy zajęć wraz z arkuszami pracy ucznia [zobacz]
pakiet edukacyjny - Sowy Polski

Przedszkole

 1. Gdzie się chowa sowa?
 2. Mają kształt niejednaki sowie pisklaki
 3. Sowa dziś powie, co znika w jej dziobie
 4. Mądra sowa zerka, co to za cyferka
 5. Czy każdy to wie, jak się taka sowa zwie?
 6. Sowa huczy choć jej nikt nie uczy
 7. W ciemnym lesie sowa słyszy pisk najmniejszej nawet myszy

Szkoła podstawowa

 1. Piękne i rzadkie, warte ochrony
 2. Dziupla czy wieża? Dokąd sowa zmierza?
 3. Wędrówki sów
 4. Nocni tropiciele
 5. Teatralna sztuka "Jak dzięcioł mamy dla sowy szuka"
 6. Dzięcioł dziuple kuje, sowa w niej gniazduje
 7. Czym skorupka za młodu nasiąknie...
 8. Odpowiedź gotowa - Tak wygląda sowa!
 9. Na ratunek sowie?

Gimnazjum

 1. Nocne sów rozmowy
 2. Budujemy dom dla sowy
 3. Nie posyłaj sów do Aten - sowy w przysłowiach i cytatach
 4. Gdzie żyją rzadkie sowy
 5. Takie śmieszne słówka - zrzutka i wypluwka
 6. Pióro niejedno ma imię
 7. Kilka słów o taksonomi sów
 8. Zagrożone gatunki sów w Polsce
 9. Sowy sprzymierzeńcami człowieka

Dodatkowe arkusze pracy ucznia

 1. Przedszkola
 2. Szkoła podstawowa
 3. Gimnazjum
 4. Rozwiązania zadań z arkuszy
 5. Plansze A4
 • Kolorowe plansze edukacyjne [zobacz]
 • Plansza edukacyjna "Sowy Polski" [zobacz]
Plakat - Sowy Polski
 • Prezentacja multimedialna "Sowy Polski" [zobacz]
Prezentacja multimedialna - Sowy Polski

Prezentacja multimedialna "Sowy Polski", jest przeznaczona do prowadzenia zajęć lekcyjnych dzieci i młodzieży, jak i edukacji dorosłych (np. pracowników lasów państwowych, parków narodowych, krajobrazowych, nauczycieli itp.). Jest również uzupełnieniem do scenariuszy lekcyjnych wydanych w postaci pakietu edukacyjnego.
Znajdą tu państwo informacje na temat cech przystosowawczych do nocnego (słuch, wzrok) i drapieżnego (szpony, dziób, pióra) trybu życia, jak i inne cechy przystosowawcze pióra czuciowe, schematy pomagające zrozumieć sposób odbierania sygnału i binokularnego widzenia, budowy oka, szkieletu, schematyczny wzorzec składu pokarmu. Zamieszczono tutaj również i charakterystykę, każdego gatunku lęgowego z podaniem cech rozpoznawczych, środowiska bytowania, szczegółów biologii i ekologii, multimedialny klucz do rozpoznawania krajowych sów. Końcową część prezentacji tworzy opis form ochrony i informacje o sowach "w naszej kulturze".
Do pokazu dołączona jest również diaporama, ze znakomitymi zdjęciami Artura Tabora, czyli galeria fotograficzna, która zawiera charakterystyczne zdjęcia wszystkich gatunków sów w Polsce. Znajduje się tu również 15 scenariuszy lekcyjnych opracowanych dla różnych grup wiekowych, które mają na celu, poprzez aktywną zabawę, utrwalenie wiadomości zdobytych podczas pokazu.

 • Gra edukacyjna-domino "Znane i nieznane fakty z życia sów" [zobacz]
Gra edukacyjna - Znane i nieznane fakty z życia sów

Konstrukcja gry to obrazki, które dzieci dopasowują do siebie, pod obrazkami znajdują się ich krótkie opisy/wyjaśnienia w formie przerwanego zdania. Układając domino dzieci dowiadują się kolejno o cechach charakterystycznych dla sów, po których można je rozpoznać i które pozwalają im przetrwać. Następnie domino opowiada o sowiej diecie (myszy, szczury itp.), która jest dla człowieka korzystna z racji szkód przynoszonych przez gryzonie ludzkiej gospodarce. Kolejnym, poruszanym w grze tematem są zagrożenia jakie sowy napotykają na co dzień. Dalej dzieci zapoznawane są z gatunkami sów żyjącymi w Polsce i możliwościami ich ochrony oraz formami, w jakiej sowy towarzyszą nam każdego dnia. Gra uczy kojarzenia faktów, zachęca do poszukiwania wiedzy we własnym zakresie i wysuwania własnych wniosków.

 • Gra edukacyjna-planszowa "Sowi żywot" [zobacz]
Gra planszowa - Sowi żywot

Gra zbudowana jest z planszy o kolorowych polach i kart, które odkrywa się po postawieniu pionka na dane pole. Każda karta informuje o kolejnych ruchach. Podczas gry dzieci zapoznają się z niebezpieczeństwami czyhającymi na sowy. Wejście na czerwone pole może oznaczać śmierć z rąk kłusownika, zderzenie z samochodem lub linią energetyczną, zatrucie środkami ochrony roślin, czyli cofnięcie się o kilka pól, utratę innych kart lub punktów itp. Pola zielone oznaczają udane polowanie, kiedy dzieci dowiadują się, jakie ofiary najczęściej wybierają sowy z korzyścią dla człowieka (zielone karty przynoszą punkty, pozwalają przesunąć się do przodu o kilka pól lub rzucić kostką dodatkową kolejkę itp.). Pola żółte prezentują trudy sowiego życia, czyli niekorzystne czynniki wpływające na sowy jak brak pokarmu, nieudane polowanie, utratę lęgu itp. Niebieskie pola pokazują codzienne życie sów: oznaczanie terytorium pohukiwaniem, obrona terytorium przed innymi sowami, wyklucie piskląt itp. Gracze starają się jak najszybciej dotrzeć do końca planszy, aby zdobyć budkę lęgową - symbol ochrony sów i pomocy tym ptakom. Gra pozwala w praktyce poznać sowie życie i konsekwencje niektórych zdarzeń: niebezpieczeństwa mogą okaleczyć lub zabić, pozytywy pomagają iść do przodu i osiągać założone cele. Każdy z uczestników rzuca kostką. Grę rozpoczyna osoba, która wyrzuciła najwięcej oczek.
Sponsorzy projektu

Projekt dofinansowano ze Środków:

Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

oraz
Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie